εικόνα

Thinkstock

Πρόσφατα ξεκίνησα ένα νέο φάρμακο και από τότε είχα ενοχλητικά όνειρα και εφιάλτες. Θα μπορούσε να υπάρξει σύνδεση?

Ναί. Εφιάλτες μπορεί να προκληθούν από μια ποικιλία φαρμάκων. Οι πιο συχνές ένοχοι είναι τα αντικαταθλιπτικά, τα φάρμακα για την αρτηριακή πίεση και τα υπνωτικά χάπια. Οποιοδήποτε φάρμακο που επηρεάζει τις χημικές ουσίες του εγκεφάλου που σας μετακινούνται στα διάφορα στάδια του ύπνου μπορεί να προκαλέσει κακά όνειρα ή εφιάλτες. Ενημερώστε το γιατρό σας σχετικά με τις νέες αλλαγές ονείρων σας, ώστε να μπορέσει να αξιολογήσει εάν πρέπει να προσαρμόσετε τη δόση σας ή να διερευνήσετε άλλες επιλογές. (Μερικές φορές οι εφιάλτες εξαφανίζονται μόλις συνηθίσετε με τα χάπια.) Όταν είστε ξύπνιοι, μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε να απεικονίσετε ένα καλύτερο τέλος στα όνειρά σας. Αυτό μπορεί στην πραγματικότητα να βοηθήσει και τελικά το νέο αποτέλεσμα μπορεί να παραμείνει αναμμένο ενώ είστε αναβολή. Επίσης, γνωρίζετε ότι τα κακά όνειρα μπορεί να προκληθούν από την απόσυρση φαρμάκων, οπότε μπορείτε να τα έχετε ακόμα για λίγο όταν πάτε από το φάρμακο.

Πηγή: Joyce Walsleben, RN, PhD, αναπληρωτής καθηγητής ιατρικής στη Σχολή Ιατρικής της Νέας Υόρκης και διπλωμάτης του αμερικανικού συμβουλίου ιατρικής ύπνου